DOKUMENTY SZKOLNE

Lektury

Klasa IV
Lektury obowiązkowe:

- Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa
- Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
- René Goscinny, Jean - Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)
- Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)
- Joanna Olech, Dynastia Miziołków
- Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
- Wybrane podania i legendy polskie Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce, Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia
- Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

Lektury uzupełniające:
- Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy
- Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść
- Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy
- Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
- Selma Lagerlöf, Cudowna podróż
- Sat - Okh, Biały mustang

Klasa V
Lektury obowiązkowe:

- Clive Staples Lewis, Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa
- Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)
- Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni
- Bolesław Prus, Katarynka
- Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny
- Seweryna Szmaglewska, Czarne Stopy
- Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne
- Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

Lektury uzupełniające:

- Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów
- Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo
- Karol May, Winnetou
- Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść
- Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa
- Bolesław Prus, Kamizelka
- Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant
- Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera

Klasa VI
Lektury obowiązkowe:

- Antoni Czechow, Kameleon, Śmierć urzędnika
- Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
- Ignacy Krasicki, wybrane bajki
- Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)
- John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
- Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
- Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.

Lektury uzupełniające:

- Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie
- Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli
- Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów
- Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty)
- Kornel Makuszyński – wybrana powieść
- Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza
- Alfred Szklarski, wybrana powieść
- Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem

Klasa VII
Lektury obowiązkowe:

- Charles Dickens, Opowieść wigilijna
- Aleksander Fredro, Zemsta
- Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII
- Ignacy Krasicki, Żona modna
- Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów,Pan Tadeusz (historia Polski)
- Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
- Stefan Żeromski, Siłaczka
- Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.

Lektury uzupełniające:

- Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna
- Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze
- Helena Keller, Widzieć przez trzy dni
- Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów
- Beata Obertyńska, Z domu niewoli (fragmenty)
- Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy
- Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty)

Klasa VIII
Lektury obowiązkowe:

- Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
- Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
- Juliusz Słowacki, Balladyna
- Antoine de Saint - Exupery, Mały Książę
- Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
- Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

Lektury uzupełniające:

- Bogdan Bartnikowski, Dzieciństwo w pasiakach
- Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)
- Suzanne Collins, Igrzyska śmierci
- Arkady Fiedler, Dywizjon 303
- Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość (fragmenty)
- Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945 (fragmenty)
- Nela Mała Reporterka, Nela na kole podbiegunowym
- E. - E. Schmitt, Oskar i pani Róża